Yazılarımızı Paylaşmayı unutmayın! -
$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,98
€ EURO → Alış: 16,84 / Satış: 16,90

Türkiye ve Ortadoğu Denklemi

Türkiye ve Ortadoğu Denklemi
  • 02.05.2020
  • 1.169 kez okundu

Mezopotamya coğrafyası; Türk’ün Ayak seslerini, bastığı toprağı, çıkardığı sesi ve koşturduğu atı bilir. Mekke’den Medine’ye, Kudüs’ten Kahire’ye, Ortadoğu’dan-Üsküp’ten Kosova’ya, Elbasan ‘dan Tirana’ya, Selanik’ten Yanya‘ya, İstanköy’den Rodos’a kadar Müslüman Türk’ün at koşturmadığı Kılıç sallamadığı bir coğrafya kalmamıştır. Ve dahi İstanbul’dan Anadolu’ya Türk’ün güçlü ve kudretle Mührü vurulmuştur. Bugün Ortadoğu’da yaşanan kan ve gözyaşının Anadolu ve İstanbul’dan duyulmasının en önemli sebeplerinden biri Türk milletinin 300 yıldır kendi öz benliğinden kopmuş olmasıdır.

Ortadoğu coğrafyası kadim milletlere ev sahipliği yapmış olması bir kenara dursun Türk milletinin öz yurdu.  Olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bugün sırtımız Ortadoğu coğrafyasına dönüp  bize ne Suriye’den bize ne ıraktan İran’dan diyemeyiz. Ortadoğu coğrafyasında jeopolitik olarak doğru yorumlama yapabilirsek Türk milletine karşı hasma ne tutum içerisinde bulunan devletlerin stratejik hamlelerini bozabiliriz. Birkaç gündür Gündem dış politika yönünden yoğun ancak medyada ve sosyal medyada pandemi Dolayısıyla bu haberler pek yer almamaktadır.

Daha önce sizlere İran Rusya Amerika üçgeninde gelişen olaylar analiz etmiştim.

Aslında her şey 2003 yılında Condoleezza Rice tarafından kaleme alınan makale ile başladı. “Ortadoğu’da Türkiye’de dahil 22 ülkenin sınırları değişecek”

Amerika’daki Yahudi sermayesi ve bunlara bağlı lobiler ilk defa yüksek sesle bu planı deklare ettiler. Bağdat’ta başlayan süreç Libya Tunus Suriye’ye kadar uzandı. Gerçekten makaleyi dikkatlice okuduğunuzda gözünüzün önünde sanki bir sinema filmi belirecek tarzda bir strateji belirecektir. Amerika Ortadoğu projesinde Bu stratejiyi belirlerken özellikle Sünni Müslümanların üzerindeki baskılar Ortadoğu’da yapmış olduğu hatalar neticesinde DAEŞ, El kaide gibi çeşitli grupların Ortadoğu coğrafyasında nüfus alanını genişletmesine sebebiyet verdi.

Amerika sunni merkezde kendini finanse ederek yetiştirdiği yıllarca besleyip büyüttüğü Öz çocuklarını reddi miras yaparak Ortadoğu coğrafyasında yeni bir işgale girişti. Amerikan stratejisini özellikle Pentagon ve CIA merkezde saha elemanları Sünni nüfus üzerinde yapmış oldukları sansasyonel suikastler ile Yağma ve Talanla uğraşırken, İran Amerikalıların bu hatalarını Satrançta boşalttığı alanları kolaylıkla doldurdu. Amerikalılar Sünni Müslümanlar ile uğraşırken Arap baharı ile başlayan süreçte İran son 15 yılda Ortadoğu coğrafyasında Hakimiyet alanlarını genişletti. İran’ın Proxy güçleri ve Şii milisleri  yemene  Arap yarımadasına kadar. Toprak genişleme stratejisine devam ettiriyor.

Amerikalıların Ortadoğu coğrafyasındaki diktatörleri devirme stratejisi bir anda Sünni- Şii eksende dengelerin değişmesine sebebiyet verdi. Ortadoğu coğrafyasında Sünni terör bahanesiyle Sünni Müslümanlara uygulanan ağır yaptırımlar üstlerine yüklenen savaş koşulları Sünni ve Şii eksende Amerika’nın bütün dengesini altüst etti. Amerikalıları Sünni Müslümanlara baskılarını arttırdıkça Şii milisler üzerindeki gücünü zamanla yitirdi. Şii Eksen  tarihte olmadığı kadar güçlü bir konuma getirildi.

2003 yılında Amerikalıların medyaya yansıyan stratejilerinde Büyük eksende çok büyük kopmaları meydana geldi. Amerika için Ortadoğu coğrafyasında kullanım süresi dolan Saddam Kaddafi gibi kendi tabirlerince diktatörlerin yerine demokrasi getireceklerdi. Tabii işin arkası öyle değildi. Kendisine daha Sadık iktidarlar getirmenin derdine düşmüştü Amerikalılar. Ancak bugün yaşanan süreçte İran’ın coğrafyadaki Hâkimiyet alanının genişlemesi Amerikalılar için pirince giderken evdeki bulgurdan olmak tabiri ile birebir uyuşmamakta. Kısacası Amerikalılar Ortadoğu coğrafyasında Amerikan tasmasını bulabilecekleri Amerika’ya düşman olarak değil de dost olarak yaklaşan iktidarları koruma derdindeydi. Ayrıca Ortadoğu coğrafyasında hareketli gruplar İsrail’in güvenliğini büyük ölçüde tehdit ediyor olmasa da burada en büyük etken Özellikle İsrail karşıtlığı  üzerinde  Ortadoğu’da yapılan propagandalar boykotlar İsrail’e ve Amerika’ya oldukça rahatsız eder konuma gelmişti.

Amerikalılar için asıl   mesele  Irak Suriye mısır Libya gibi Ortadoğu ülkelerinin  özellikle İsrail’e sınır olan diğer devletlerinin yönetimlerinin İsrail’le dost olmasalar bile düşmanca hasmane bir tavır içerisinde olmayacak yeni onlar için demokratik yönetimler başa gelmeliydi. Amerika işgal ettiğinde bir Hakimiyet alanı oluşturamadı tamamen yıkım gözyaşı eziyete dönüşen bir yönetim biçimi benimsedi. Irak’ın bir çok vilayetinde Amerikalıların tek karşılaştığı şey  direnişti. Amerikalılar tırlar dolusu Amerikan doları dağıtırken Pentagon ise kendi paralı askerlerine tırlar dolusu askeri teçhizat göndermek ile meşguldü. Aslında büyük resme baktığınızda Suriye’deki durum ile geçmişteki durumu birbiriyle örtüşüyor. Amerikalılar Mısır’da Mursi iktidarını darbe ile yönetimden indirip sisi iktidarını getirse de  Mısır’da da istediği sonuçları elde edemedi.

Libya’da Amerikalılar hiçbir zaman Hakimiyet sağlayamadı zaten Trablus’a hakim olamayan Libya’ya hakim olamaz. Amerikan paralı askerleri Black-Water’in Irak’ta yapmış oldukları zulüm tecavüz işkence ve eziyet insanlık tarihinin sayfalarına büyük bir utanç olarak yansıdı. Tabii Irak’ta hakimiyeti sağlayamayan Amerikalılar bir süre sonra askeriye masrafların artması Amerikan ekonomisinin bozulmasıyla Irak’tan çekilme kararı aldı. Irak’ta bataklığa saplanan Amerika Suriye’de vekalet savaşları üzerinden Suriye’yi demokratik  bir ülke haline getirmeye yönelik birçok adımlar attı.

Irak’taki hatayı yapmak istemeyen Amerikalılar Suriye’ye Amerikan ordusuna bağlı askerlere getirmek yerine YPG PYD Terör oluşumlarını eğit – donat programları üzerinde bir terör ordusu haline getirdi. Amerikan askerlerinin Ortadoğu’da bulunması Amerikan dolarının daha fazla harcanmasına sebebiyet veriyordu. Amerikalılar farklı bir strateji ile savaş maliyetlerini düşürüp vekalet Savaşı’na dönüş yaptılar. Soğuk Savaş döneminden sonra ilk defa vekalet savaşları dönemi başlamıştı. Aslında Suriye’de en büyük sorun Amerikalıların uzayan Suriye Savaşı’nda istediği sonuçları alamamasına   bağlı olarak gelişiyor. Rusların Ortadoğu’da en büyük stratejileri uzun yıllardır müttefiklik yaptıkları Esad rejiminin iktidarda kalmasını sağlamak amacıyla oluşturdukları destek stratejisidir. Ancak Suriye Savaşı’nın görünen o ki taraflar anlaşmak üzere çok kısa bir zaman sonra Beşar Esad da tarihi çok düğünde yerini alır. Zaten irandan sonra Suriye Savaşı’nın en çok kazananı Ruslar resmen ülkeyi işgal ettiler. Rusların bölgeden Esad gitse bile çıkacağını düşünmüyorum. Ancak Rusya ve Amerika Suriye’de huzur güven ve refahı sağlayamazsa her iki güç unsuruna karşı direniş artar.

Uluslar tek başlarına yeni yeni bir Suriye’ye inşa edecek güçleri yok. Kremlin Bunun için yeni stratejik Ortaklar belirlemek zorunda kalabilir. Rusya ekonomisini düşündüğünüzde Suriye devletini yeniden inşa etmek gibi bir aptallığa girişmeyecekleri garanti. Kaldı ki dünya üzerindeki Enerji Piyasası Rus ekonomisini felç ediyor. Kaldı ki İki seçenek olarak Suriye sermaye çekmenin bir yolunu bulsalar bile Amerika’ya rağmen Esad Suriye de var olduğu sürece sermaye bulmaları imkansız. Dolayısıyla Rusların Yüksek ihtimalle dışarıdan destek alması muhtemel. Irak’taki sürecin bir benzeri Suriye’de yaşanmakta yukarıda söylediğim gibi Amerikalılar Ortadoğu’da hata yaptıkça İran Coğrafi olarak genişlemeye devam etti. Hatırlayacağınız üzere Geçtiğimiz günlerde Irak’ta Amerikalılar ülkeden kovuldu. Sonrasında ise Irak halkı isteyerek veya istemeyerek İran’ın şefkatli kollarına sarılmak zorunda kaldı. İran’ın Proxy,e millis Kuvvetleri Irak’taki hakimiyeti bir noktaya kadar sağlayabilirler bunun nedeni Irak halkının fakirleşmesi İran ekonomisi Amerikan ambargosundan dolayı çöküntü içinde,

Arkadaşlar bir bölgeyi bir toprak parçasını elinde tutmanız için bunun ekonomik altyapısını önceden oluşturmanız gerekiyor. Yoksa suni olarak coğrafya genişleme size bir anlam ifade etmez. Bunu gayet iyi bilen İran Kasım süleymani üzerinden Çin Devleti ile inşaat sektörü üzerinden Kısa vadeli paslaşmalar yapsa da bunun sonucunda Amerikalılar kasım  Süleymaniyi  ortadan kaldırdı. Dolayısıyla İran’ın Rusya’ya Rusya’nın İran’a kısa vadede ihtiyacı var. Eğer bu uzun vadeye süren bir işbirliği olursa İran’la Rusyayı  bir araya getirmek mümkün değil. İran mezhepçilik stratejisi üzerinden Irak coğrafyasında Hakimiyet sağladı bir noktaya kadar bu durumu idare edebilir. Ama Rusya’nın o bölgede kalma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Şimdi Sizler bana diyeceksiniz ki İran Suriye ve Rusya stratejik müttefik yıllardır da bu durum böyle. Bu üç ülkenin menfaatleri ile baktığınızda bir araya gelmeleri mümkün ancak uzun vadede menfaatleri çatışmasında iki üç ülkede birbirine saldırmak için fırsat kollar. Uzun vadeden kasıt 30 40 yıldan bahsediyorum. Zaten İran’ın coğrafyada varlığını Ruslar kabul etmez. İran’ın Suriye ve Irak’taki meşrutiyet ile kabul etmeyen Rusların bu konuda birçok açıklaması vardı ardından tepki Tahran ve Şam hattından geldi. Uzun lafın kısası bütün kapı ekonomik tezlere dayanıyor kötü olan ve Rusya hesapta satmak zorunda. Aksi durumda Suriye’ye sermayenin girmesi mümkün değil.

Ruslar menfaatlerini garanti altına aldığında esadı  1 dakikada harcarlar. Esadı Çok sevdiklerinden destek vermiyorlar. Ruslar idlip konusunda Türkiye’yi baskılayarak Türkiye üzerinden aynı zamanda Avrupa birliğini de baskı altına almaya çalışıyordu. Şimdi konunun pik noktasına geldik. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Türk askerine yönelik idlip  saldırsının hemen akabinde sınır kapılarını Suriyeli mültecilere açmasını Belki bu perspektifte daha iyi anlayabilirsiniz. Ruslar Türkiye üzerinden baskı  kurdukça  Türkiye Avrupa Birliği üzerinde baskılar artırdı. Kısacası Ruslar Beşar Esad sonrası oluşacak koalisyonda Kendi ülkesinin menfaatlerine garanti altına almak istiyor. Tabii ki hem de korkusu kafkasya’da başlayacak direniş hareketi. İran strateji belirlerken stratejilerini Türkiye düşmanlığı üzerinden belirlemekle meşgül. Rusya ve Türkiye’nin Mayıs ayının başında yapmış oldukları mütabakat’tan İran oldukça rahatsız oldu. İran’a göre Türkiye dahil idlib’deki bütün muhalif gruplar süpürme Harekatı ile temizlenmeli. İran’ın buradaki amacı Suriye’de kazandığı toprakları garanti altına almak istiyor. Tabii ki Irak’taki gibi bir mezhepçi Hakimiyet derdinde. İran ve Rusya önümüzdeki günlerde bir çıkar çatışmasına bir menfaat kavgasına girecektir. Idlip bölgesinin temizlenmesi iran için oldukça önem arz etmekte. Kaldı ki sermaye pazarlığı için idlip Ruslar içinde oldukça önemli bir bölge. Ruslar için önemli olan İran için çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Ruslar sermaye pazarlığında anlaştıkları ülkenin şartlarında Esad’ın yerine gelecek yeni kabine büyük ihtimalle uluslararası konsorsiyumun desteklediği bir ekip olacağından İran’ın oradaki hakimiyeti son bulup menfaatleri tehlikeye düşecek. Rusların Suriye’de Savaşı daha fazla kaldıracak ekonomileri mevcut değil Savaş canlarını sıkmaya başladığında Esat ile arayı bozup Ellerindeki tüm kartları masaya koyacaklar. Rusça işin önündeki en büyük Kriter Esad sonrası Rusya yanlısı sermaye ile arası iyi olan Suriye sermaye girişini sağlayacak yeni bir lideri Suriye’nin başına bela edecek. Beşar Esad’ın gitmesi İran’ın suriyenin tasfiye olması demek büyük resme baktığınızda İran’ın Ruslarla arasının bozulmasının nedeni  bu planı biliyor olmasına kaynaklı.

Geçtiğimiz günlerde şoygu Beşar Esad ile oldukça önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Suriye Savaşı’nın artık daha fazla devam edemeyeceğini “yeni bir reform başlatıp” ülkeyi demokratik bir seçime götürmesi aksi durumda Rusya’nın esada vermiş olduğu desteği çekeceğini belirtti. Tabii bu bakana yansımadır. kaldı kişi coronavirüs günlerinde dış politikayı daha fazla önem vermemiz lazım. Bu toplantının ardından İranlı yetkililer Esad ile bir görüşme gerçekleştirerek desteklerini yenilediler. Yani dünyaya baktığınızda dünya ülke liderleri bürokratları kabine toplantılarını dış görüşmelerini İnternet ve telefon aracılığı ile yaparken rusya ve İran’ın diplomatik olarak yüz yüze görüşmesi oldukça manidar. Menfaatler çatışması diye buna denir galiba. Suriye savaşı Rusların canına tak etmişe benziyor Rusya ekonomisi nin yarısı enerji sektörüne bağlı. Ruslar daha fazla Esad’ı destekleyen az kaldı ki 8 milyon dolardan fazla para harcıyorlar. Esat için artık Savaş canlarına tak etti Esad’ın gitmesi için elinden geleni yapacaklar. Son olarak biz içeride ve dışarıda Birliği sağlamak zorundayız. ülke içerisinde kutuplaşmalar hat safhada Lütfen bunları biraz dikkat edelim. Şunu unutmayınız ki Türk milleti her zaman düştüğü yerden kalkmasını bilmiştir.

Etiketler:

İskenderun’da kızlar tekme tokat kavga etti
Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı  Denizciler Mahallesi’ndeki bir parkta 8 kişilik grupta bulunan kızlar arasında mesaj atma meselesi yüzünden tartışma çıktı....
CHP’li başkana ‘dolandırıcılık’ davası
İskenderun Başsavcılığının, Turgay Abacı hakkında dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla hazırladığı iddianame İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, müşteki İsa...
Sanayi üretimi tahminlerden fazla daraldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi üretim endeksi eylülde aylık yüzde 1,5 azalırken yıllık yüzde 8,9 arttı. Piyasada aylık yüzde 0,7...
Marketlerden sonra eczacılara da denetim başladı
Sağlık Bakanlığı, piyasada bulunmadığı belirtilen ilaçlara yönelik İstanbul’da bir ecza deposu ve bazı eczaneleri denetledi.Türk Eczacıları Birliği (TEB), 6 Kasım günü yazılı açıklamayla...
Hatay dev operasyon
İçişleri Bakanlığı; Hatay’da 718 personelle ‘Eren Kış-2 Amanoslar Şehit Jandarma Er Esat Mengilli Operasyonu’ başlatıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre,...
Irak uyruklu DEAŞ üyesi havalimanında yakalandı
 İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde 7 Kasım Pazar günü saat 08: 00’da pasaport kontrolünde, tedirgin davranışlar sergileyen Irak uyruklu bir...
Seyir halindeki tırın dorsesi yandı
Adana- Ankara karayolu Taşobası Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Ekrem Korkmaz’ın kullandığı kalsit yüklü 51 BH 884 plakalı tırın dorsesinde bilinmeyen bir nedenle...
Kuvvetli yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu,...
Karısını şarj kablosuyla bağlayıp kalemle işkence yapan koca, serbest kaldı
Adana’nın Seyhan İlçesine bağlı Fevzipaşa Mahallesinde meydana gelen olayda iddiaya göre 10 yıl önce Murat G. (32) ile evlenen Gamze...
10 Kasım 1938 Hüzünlü Manşetler
10 Kasım 1938 gazete manşetleri, 10 Kasım 1938 gazeteleri, 10 Kasım 1938 hangi manşetler atıldı, 10 Kasım 1938 hangi gazeteler...
Suriye’de 6 muhalif grup Üçüncü Kolordu adıyla toplandı! Hedeflerinde Esed rejimi ve terör örgütü YPG var
Türkiye’nin Suriye’ye yönelik olası askeri harekatı öncesi kuzey sınırındaki hareketlenmeler devam ediyor. Suriye’de muhaliflerin oluşturduğu en büyük oluşum Suriye Milli...
Merkez Parkta yapılaşmalar durdurulmalıdır
Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK), düzenlediği basın toplantısında yerel yöneticilere Merkez Park’taki yapılaşmayı durdurma...
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Yamaç Paraşütü şampiyonasına ev sahipliği yaptı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğunda yapılan Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. Etap yarışları tamamlandı. 18-20 Haziran tarihlerinde Samandağ Çevlik’te yapılan...
Asi Nehri’ni kaplayan su sümbüllerini temizleme çalışması sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, nehrin Antakya ilçe merkezinden geçen kısmında biriken su sümbüllerini...
Hayvanları öldüren bulunup, cezalandırılsın
Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Sümerler Mahallesi’nde barınan ve mahalleli tarafından sahiplenen sokak hayvanlarının 7 Kasım Pazar günü zehirlenerek öldürülmeleri mahalle...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ