Yazılarımızı Paylaşmayı unutmayın! -
$ DOLAR → Alış: 6,08 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Türkiye’nin; Suriye Planı, Güvenli Bölge ve ABD mutabakatı detayları

TÜRKİYENİN SURİYE PLANI, FIRAT’IN DOGUSU’NA OPERASYON VE AMERİKAN MUTAKABATIYLA VARILAN GÜVENLİ BÖLGE
ABD, Çekiç Güç Operasyonu, Birinci Körfez Savaşı, Saddam Hüseyin’in saldırıları, Kuzey Irak’ta yaşayan halklar, Kürt devleti yapılanması, İsrail, Amerika, Kuzey Irak bölgesi, PKK, terör örgütü, Amerika’nın Büyük Ortadoğu projesi, BOP, çekiç – güç, Kuzey Irak toprakları, Suriye, Fırat’ın doğusu, Terör devleti kurmak, Oded yinon, Mezopotamya, Ortadoğu coğrafyası, büyük İsrail, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyon, Amerika ile varılan mutabakat, güvenli bölge alanı coğrafyası, Türkiye’nin imzaladığı güvenli bölge mutabakatı anlaşması, Fırat’ın doğusunun temizlenmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk devleti Fırat’ın doğusuna operasyon, terör koridoru, Suriye’nin toprak bütünlüğü, Türkiye Irak ve Suriye ittifakı

Türkiye’nin; Suriye Planı, Güvenli Bölge ve ABD mutabakatı detayları
 • 14.08.2019
 • 657 kez okundu

1991 Temmuz’unda ABD‘nin başlattığı “Çekiç Güç Operasyonu“nu hatırlayabilirdiniz mi ?
Hani Birinci Körfez Savaşı‘ndan hemen sonra “Saddam Hüseyin’in saldırılarına karşı Kuzey Irak’ta yaşayan halkları korumak” için İncirlik ve Pirinçlik’te konuşlandırılan 77 hava aracı ve 1862 kişilik personelden oluşan birlikten söz ediyorum.
Birkaç yıl içinde bölgenin sosyolojisini tabandan değiştiren; kuzeyde Kürt devleti yapılanmasını fiilen güvence altına alan ve bir yandan da Kandil’e teçhizat taşıyan oluşumdan Hemen Sonra Amerika ve İsrail’in Kuzey Irak bölgesinde tamamen Hakimiyet sağladığı o Günlerde plan Türkmen nüfusunun yapısının bozulması. Amerika’nın PKK’yı o bölgeye yerleştirmesi terör örgütünün o coğrafyada beslenmesi Amerika’nın Büyük Ortadoğu projesinin ”BOP” ilk aşaması olarak yürüttüğü en önemli coğrafyadır. Bugün çekiç – güç olarak Kuzey Irak topraklarına yerleşen Amerika aynı projelendirme ile Suriye’nin sınırları içerisinde yer alan Fırat’ın doğusunda aynı yöntemle bir Terör devleti kurmak istiyor.

Oded yinon’un İsrail adına 1980’de yayınladığı bir raporda” İsrail için strateji” konulu İsrail stratejisini Amerika’nın bugün MezopotamyaOrtadoğu coğrafyasında yürütmekte olduğu projeler operasyonlar ve stratejilerin Aslında 1980’de yayınlanan bu raporun temel felsefesini oluşturmakta

Kısacası Amerika’nın bütün planı 1980’de yayınlanan bu rapora göre şekilleniyor. Irak’ın kuzeyinde Suriye’nin kuzeyinde kurulmak istenen Kürt devletleri proje tamamlandığında Kürt devleti olarak değil büyük İsrail olarak karşımıza çıkacak. Türk devleti 1980’de bu projeye engel olmak adına birçok siyasi askeri müdahaleler de bulundu. Bunların en önemli göstergeleri Eşref Bitlis Paşa’nın çekiç güç karşısındaki tutumu dur.Türkiye bu süreçte çok büyük bedeller ödedi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Jandarma Genel Komutanının Eşref Bitlis, Türkiye’nin en önemli gazetecilerinden Uğur Mumcu, Türkiye’nin Ekonomi Bakanı Adnan Kahveci, Türkiye’nin en önemli valilerinden Sayın Recep Yazıcıoğlu, Her şeyden önemlisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal suikasta uğradı suikastın öncesini ve sonrasını çözdü ve bu sır benimle mezara gidecek diyerek dosyanın üstüne kapattı akabinde Sayın Turgut Özal‘ı kaybettik. Bu uğurda Şehit verdiğimiz binlerce İsimsiz kahramanımız Var Dün olduğu gibi Bugünde Amerika ve İsrail’in yörüngesinde şekillendirdiği Büyük Ortadoğu Projesi ne karşı en çok direnç gösteren devletlerin en başında. Türkiye gelmektedir

Bugün Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyon Elbette ki önemli Sosyal medyada haber bültenlerinde oldukça yaygın bir bilgi kirliliği var hepinizin bildiği üzere Amerika ile varılan mutabakat konusunda yayınlanan ve herkes tarafından kabul gören bir harita mevcut bu haritaya göre Türkiye’nin bu anlaşmada masada kaybeden taraf olduğu muhalefet tarafından oldukça dillendiriliyor. Biz de bu konuyu irdelemek araştırmak siz değerli takipçilerimize bilgilendirmek adına birtakım aydınlatıcı bilgiler yazmayı mecburi buldum. Özellikle basına servis edilen 5 kilometrelik harita gerçeği yansıtmamaktadır bir kesim tarafından halka yanlış bilgiler verilmektedir

Haritada bize yansıtılan güvenli bölge alanı coğrafyası yapılan mutabakatla birebir örtüşmüyor. Bu haritadaki Stratejik plan coğrafi bölge Amerikalıların bizimle ilk uzlaşma masasını oturdukları ve bize teklif ettikleri planın haritası olarak karşımıza çıkan Haritaydı. Amerikalıların bize sunmuş olduğu bu haritayı Türk devleti kabul etmeyerek masada operasyon kararı almıştır. Bu rest neticesinde Amerikan heyeti ile anlaşma sağlanamamış Amerikalı anlaşma masasından ayrılmıştır. Türkiye’yi terk etmişlerdir.

Türk ve Amerikan askeri yetkililer 1 hafta sonra tekrar bir araya gelip 30 kilometre derinlikte 8 kilometresini Türk askerinin koruduğu bir güvenli bölge üzerinden mutabakatı varmışlardır. Bu mutabakatın bir başka maddesi 8 kilometrede Türk askerleri sınır hattı boyunca sınır güvenliğini sağlarken 22 kilometre güvenli bölgenin de Türk ve Amerikan askerleri tarafından sınır boyunca ortak Harekat alanı olarak bulunacakları bölge olarak belirtilmiştir. Ayrıca PYD’nin güvenli bölge ile mesafesi en yakın ortalama alanı 8- 10 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin imzaladığı güvenli bölge mutabakatı anlaşması bu Metin üzerinden olmuştur. Türkiye’nin olası bir durumda operasyon yapma hakkı Elbette ki vardır. Türkiye olası bir operasyon halinde planlama ve stratejisi zaten sınır boyunca 30 ile 60 kilometre Derinlikte planlandı.

  Türkiye kamuoyunda beklenti Fırat’ın doğusunun temizlenmesi noktasında olduğu için Türkiye’deki yansımaları PYD YPG’nin tamamen yok edilmesi bölgenin tamamen Mehmetçik tarafından korunacağı beklentisi hakim olduğundan bu anlaşma metni bir başarısızlık olarak görülebiliyor bunun da tamamen yanlış olduğunu belirtmekte fayda var.

  Sincar’dan Fırat nehrine kadar olan güvenli bölge coğrafyasındaki Lojistik ve stratejik İkmal Yolları’nın kontrolü tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde. Dolayısıyla Fırat’ın doğusuna Suriye’nin kuzeyine İstediğin an ve zaman da operasyon yapabilirsin Amerikalıların zaten bu anlaşmaya uymayacağı net olarak ortada. Suriye’nin kuzeyinde kurulacak değil Devlet çadır bile olsa bunun geçeceği yol Mehmetçiğin namlusudur.

  Amerikalıların ihtimal yollarını Türkiye’nin denetimine vermesi Türkiye açısından çok büyük bir kazanç Amerikalılar içinde çok büyük bir kayıptır. Öyle veya böyle Türk devleti Fırat’ın doğusuna operasyonu gerçekleştirecektir. Gördüğümüz kadarıyla Türkiye şu an masada Diplomatçılık oyunu oynamaktadır. Kalbiniz ve gönlünüzde rahat olsun Devletin hiçbir Kurumu devletin zararına hiçbir Oluşuma terör koridoruna müsaade etmez.

  Kaldı Ki !!!
  Milli Savunma bakanımız Sayın Hulusi Akar yapmış olduğumuz Fırat kalkanı ve zeytin dalı operasyonlarında göstermiş olduğu başarı devletimiz ve milletimiz nazarında takdirle karşılanmaktadır.
  Türkiye bugüne kadar Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunurken başta Türkiye olmak üzere birçok devlet Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoruna istemiyor Ancak onu da en çok Efor sarf eden ülke Türk devletidir.

  Bizim verdiğimiz Mücadele’nin 1/3 kadar ne Rusya nede Beşar Esad bu mücadeleye Destek vermiyor Önemli olan bu iki destek unsurunun da Türkiye ile aynı dili konuşması gerekiyor. Türkiye’nin YPG PYD PKK’ yı yok etme gibi bir stratejisi Elbette vardır olmalıdır. Ancak şu anki aşamada 150 bin civarında terörist militana sahip olan arkasına küresel bir güç olan Amerika’yı destek olarak kullanan bu örgütü. Askeri olarak yok edebilirsin ancak Türkiye ekonomisi ortadayken böyle bir operasyon yapmak uluslararası platformda ve ekonomi bağlamında Türk devletini oldukça sarsıntıya uğratır. Türkiye’nin uluslararası Arena’da elindeki en güçlü argüman Suriye’nin toprak bütünlüğünü konusudur.

   Türkiye ilk etapta YPG’nin Türkiye sınırlarından uzaklaşması
   İçin gerekli adımlar atmaktır. Zaten bir sonraki süreç Irak Suriye ve Türkiye’ye denklemini kurmak olması gerekmektedir. Bugün baktığınız süreçte Türkiye Amerika ile anlaşıp PYD ye operasyon yapsa PYD Rusya ile anlaşıp gene varlığını devam ettirebilir. Türkiye Rusya ile ittifak yapıp PYD operasyonu gerçekleştirirse bu sefer PYD Amerikalılarla anlaşıp kendisine alan yaratabilir. İster YPG ister PYD ister PKK adına ne derseniz deyin
   Bu terör örgütleri uluslararası devletlerin gayrimeşru çocukları olduklarından Kimin kucağına oturduklarını bir önemi yok
   Türkiye’nin oluşturmak istediği net olarak bir araya gelmek istediği güç
   Türkiye Irak Suriye devletidir. Bu sayede hem Rusya’ya aynı zamanda Amerika’ya karşı koyabiliriz. Zaten İşçi Partisi Lider Doğu Perinçek Suriye’ye Gitme daveti’nin arkasında Bu plan yatmaktadır. Rusya’nın YPG ve PYD ‘nin üst yönetiminin kendi kontrolünde tutmak İstemesi

   Amerika’nın da YPG ve PYD’yi Rusya’ya kaptırmak istememesi YPG için hareket alanı oluşturuyor zaten iki ülkenin de bu bakış açısı Türkiye’nin işini zorlaştırıyor. Başta da söylediğimiz gibi Türkiye’nin yapacağı en büyük strateji Türkiye Irak ve Suriye ittifakına oluşturmaktır.

   Amerika ve Rusya Suriye konusunda bir anlaşma zemininde buluşmuş olsalar dahi Suriye’de oluşan otorite boşluğu Kesin bir çözüm değil. Rusya’nın PYD nin yok olması gibi bir derdi yok Tek istediği Rusya’nın menfaatleri yanında hareket etmesi Rusya’nın çıkarları PYD tarafından Garanti edilirse Rusya PYD nin varlığından rahatsız olmaz. Amerikalılar ise PYD terör örgütünü Rusya’nın kontrolünü vermekten ise terör örgütünü desteklemeye devam ederim görüşüne sahip. Amerika ve Rusya bu stratejinin arkasına gizlenirken Türkiye küresel bir oyun kurucu değil de Bölgesel bir oyun bozucu rolünü oynaması bu stratejinin çökmesine sebebiyet verecektir.

   Meselenin çözümü oldukça basit; Türkiye Suriye yönetiminin elini güçlendirir Ortak bir zeminde Buluşabilirse Her şeyden önemlisi Türkiye olarak Irak Suriye yapabilirsek İran’ı tek çatı altında toplayabilir ve müzakere masası oluşturabilirsek Küresel devletlere gereken cevabı bu coğrafyada vermiş olabiliriz Mezopotamya coğrafyasında Türkiye’de en büyük oyun kurucu Türk Devleti’nden büyük oyun bozucu yoktur.

   Şunu net olarak ifade etmekte fayda görüyorum Rusya’nın Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama oldukça önemliydi “Şam’ın onayı” alınmalı Bu açıklama ile terör örgütünü sınırlarından 30-40 kilometre uzaklaştırma akıllıca bir hamle

   Türkiye’nin Amerika ile ortak mutabakatının bir kesinliği yoktur Eğer Amerika şartları uymazsa Türkiye operasyon yapacak güce ve kudrete sahiptir. Dolayısıyla Türkiye’nin yapmış olduğu anlaşma yerinde ve Türkiye’nin elini güçlendiren bir anlaşmadır Kaldı ki anlaşmanın detayları
   Coğrafyaya olan gelecekteki yansımaları tam olarak belirtilmemiştir. Kısacası ilk Hedef YPG Pyd’e terör örgütünü sınırlarımızdan uzaklaştırmaktır. Sosyal medyada yapılan manipülasyonlara dikkat etmekte fayda var Yapılan bu mutabakat sosyal medyada meze yapılabilecek bir anlaşma değildir. Amerika bu anlaşmaya uymazsa reddetse dahi Türkiye’nin B ve C planı mevcuttur.
   SURİYE’NİN KUZEYİNDE KURULACAK BİR CADIRIN DAHİ YOLU MEHMETÇİĞİN NAMLUSUNDAN GEÇER.
   Şimdilik Kalın sağlıcakla

   Metehan Göçer’in analizidir.

   Etiketler: / / / / /

   Türk bayrağını yırtan Yunan vekile AP’den ceza
   AP'den Türk bayrağını yırtan Yunan vekile ceza, AP, Yunan Milletvekili, ceza, en son haber, haber, ab haberleri, yunanistan haberleri, türkiye...
   AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten Kılıçdaroğlu’na cevap!
   AK Parti'den Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yanıt, Recep Tayyip Erdoğan, Ömer Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti, FETÖ, CHP, en son haber, haber,...
   Elazığ depreminin yaraları sarılıyor
   Elazığ depreminin yaraları sarılıyor, Elazığ, deprem, depremzede, , en son haber, haber, elazığ haberleri, deprem haberleri, sivrice haberleri,
   Fenerbahçe’nin savunmadaki sıkıntısı devam ediyor
   Fenerbahçe'de savunmaya bir türlü çözüm bulunamadı , Adil Rami, Fenerbahçe, Jailson, Ersun Yanal, en son haber, haber, fenerbahçe haberleri,
   Davutoğlu: Cumhurbaşkanı adayıyım.
   Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olacak, Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi, AK Parti, Çağlar Cilara, Nedim Yamalı, en son haber, haber, davutoğlu...
   Pompeo: Müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız
   Pompeo: NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız, Mike Pompeo, ABD, İdlib, Suriye, , en son haber, haber, abd haberleri, amerika haberleri, türkiye...
   MSB: 51 rejim milisi etkisiz hale getirildi
   MSB: 51 rejim unsuru etkisiz hale getirildi, Milli Savunma Bakanlığı, İdlib, , en son haber, haber, dünya haberleri, türkiye haberleri,...
   BDDK’dan EFT ücretlerine yeni düzenleme
   Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), banka müşlerilerinden alınan ücret ve komisyonlarda fiyatları düşürdü.
   18.5 Milyon öğrenci için yeni adım atılıyor!
   Milli Eğitim Bakanlığı şu anda taşımalı eğitimdeki öğrencileri kapsayan ücretsiz okul yemeğini yurt genelinde 18.5 milyon öğrenciye vermeye hazırlanıyor. Ücretsiz...
   rejim askerlerinden idlip’te bir skandal daha
   Esad rejimi askerleri mezardan kafatası çıkardı, Esad, rejim, kafatası, video, mezar, en son haber, haber, suriye haberleri, idlip haberleri, ortadoğu...
   Kadir Şeker davasında yeni tanıklar olayı doğruladı
   Kadir Şeker davasının seyrini değiştirecek tanık ifadesi, Kadir Şeker, Konya, mahkeme, dava, en son haber, haber, konya haberleri, cinayet haberleri,...
   MHP’den açıklama; Jandarmayı tehdit eden kişi…
   Jandarmayı tehdit eden kişiyle ilgili MHP'den açıklama, Jandarma, Sinop, Boyabat, Samsun, en son haber, haber, jandarma haberleri, sinop haberleri, boyabat...
   İki yılda en fazla kazaya karışan 5 bin şoför eğitime alındı
   İki yılda en çok kaza yapan 5 bin 751 sürücüye eğitim verildi, İçişleri Bakanlığı, araç, sürücü, trafik, eğitim, ders, Sigorta...
   Karadeniz’de birçok il beyaza büründü
   Kar Karadeniz'i etkisi altına aldı, Trabzon, Samsun, Ordu, Karadeniz, kar, okula, tatil, , en son haber, haber, meteoroloji haberleri, trabzon...
   Küçük Kadınlar – Little Women 2020 film fragmanı ve tanıtımı
   Küçük Kadınlar - Little Women fragman izle, Küçük Kadınlar - Little Women fragmanları, Küçük Kadınlar - Little Women fragman, Küçük...
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   YORUM YAZ